Dzięki stosowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środkom krajowym, producenci rolni mogą obiegać się o pomoc na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej i rybactwie śródlądowym oraz przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków.
Spłata kredytów preferencyjnych następuje z pomocą ARiMR, a polega ona na spłacaniu przez ARiMR części oprocentowania należnego bankowi (dopłaty do oprocentowania kredytu) albo kapitału (zamiast odsetek Agencja spłaca część kapitału kredytu).
Podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 roku w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR (Dz. U. nr 187 ze zm.).
Podstawowe zasady dotyczące kredytów preferencyjnych
- Ograniczenie kredytów preferencyjnych do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw
- W 2015 r. można ubiegać się o następujące preferencyjne kredyty inwestycyjne:
- z dopłatami ARiMR do oprocentowania:
- na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym (linia RR)
- na zakup użytków rolnych (linia Z)
- na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji i udziałów (linia PR)
- z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk)
- Efekt zachęty – praca nad danym projektem lub odpowiednie działania nie mogą rozpocząć się wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o kredyt. Zakupu gruntów i prac przygotowawczych, tj. uzyskiwanie zezwoleń i przeprowadzenie analiz wykonalności, nie uznaje się za rozpoczęcie realizacji projektu lub działania.
- Nowością jest możliwość kumulowania pomocy w formie dopłat do oprocentowania i częściowej spłaty kapitału z inną pomocą państwa w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych.