2016-10-03 Grupy producentów rolnych, PROW 2014-2020, Procedury

Katarzyna Otrębowska

Wniosek o przyznanie pomocy - na co zwrócić uwagę?


Od piątku, 30 września 2016 roku, można składać do Oddziału Terenowego ARiMR wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów objętego PROW 2014-2020. 

Wniosek ten zawiera szereg danych do uzupełnienia, które mają na celu nie tylko identyfikację uznanej grupy producentów rolnych, ale również są potrzebne, aby m.in. uzyskać na ich podstawie dodatkowe punkty na liście rankingowej.

Bardzo ważne jest, aby zwrócić więc uwagę na fakt, czy uznana grupa producentów rolnych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o przyznanie pomocy zatrudniała dwie osoby, każdą na pełen etat, bądź jedną osobę niepełnosprawną. Jeżeli taka sytuacja będzia miała miejsce, należy dołączyć do wniosku kopię imiennego raportu miesięcznego o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach (formularz ZUS RCA). Zatrudnienie będzie generowało dodatkowe 2 punkty przy rozpatrywaniu wniosku.

Następnym elementem godnym uwagi jest dobrowolne ubezpieczenie co najmniej 50% produkcji, które to ubezpieczenie ma być ważne przez okres min. 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, należy dołączyć do wniosku kopię umów potwierdzających objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem, o których mowa powyżej. Takie dobrowolne ubezpieczenie będzie generowało dodatkowe 3 punkty przy rozpatrywaniu wniosku.

W przypadku, gdy członek uznanej grupy producentów rolnych będzie beneficjentem działania Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników objętego PROW 2014-2020 w roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy bądź w roku poprzedzającym tę czynność, należy dołączyć dokumenty potwierdzające przejęcie gospodarstwa.

Kolejnym punktem do uzupełnienia jest określenie, czy uznana grupa producentów rolnych jest mikro-, małym bądź średnim przedsiębiorstwem, a ponadto czy jest podmiotem samodzielnym, partnerskim czy powiązanym. W tym zakresie będzie potrzeba uzupełnienia tabeli Skumulowane dane przedsiębiorstwa wykorzystywane przy obliczeniu kategorii przedsiębiorstwa (łącznie z danymi podmiotów partnerskich i powiązanych) na Oświadczeniu stanowiącym komplet wniosku o przyznanie pomocy. W zależności od rodzaju podmiotu (samodzielne, partnerskie czy powiązane) będzie potrzeba uzupełnienia albo Załącznika A, Załącznika B albo Załącznika C. 

Dla powyższego zakresu danych warto pamiętać, iż za ostatni rok obrachunkowy należy przyjąć ostatni zamknięty rok, zgodnie z zapisem w umowie założycielskiej. W zakresie natomiast rocznego obrotu bądź rocznej sumy bilansowej istnieje dowolność w podaniu tych wartości (albo można podać roczny obrót albo roczną sumę bilansową). Ważne, żeby wybraną wartość podać w euro.

Ponadto, należy określić wielkość zatrudnienia w RJR (roczne jednostki robocze) w podziale na osoby posiadające umowę o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenia, relację właścicielską (właściciel, wspólnik) bądź zatrudnionych z racji innych tytułów. 

Do tak wypełnionego i skompletowanego wniosku o przyznanie pomocy należy dołączyć równocześnie faktury dotyczące zakupu środków do produkcji i sprzedaży produktów oraz umowy sprzedaży produktów, które potwierdzą produkcję członków uznanej grupy producentów przynajmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Dokumenty te powinny zostać dostarczone do ARiMR w postaci kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez notariusza, podmiot wystawiający daną fakturę bądź pracownika ARiMR.


TAGI: ARiMR, płatność, dotacja, grupy producentów rolnych