Grupa producentów rolnych, chcąc ubiegać się o dofinansowanie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów, musi m.in. działać jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo, zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia Komisji UE nr 651/2014. Załącznik ten podaje trzy kryteria, które należy wziąć pod uwagę w przypadku zaklasyfikowania przedsiębiorstwa do powyżej wskazanych kategorii:
Mając na uwadze te kryteria przedstawiam poniżej charakterystykę dla mikro-, małego i średniego przedsiębiorstwa:
Wielkość zatrudnienia przelicza się na roczne jednostki robocze (JRJ) w przeliczeniu na pełen etat. Do tego zakresu wlicza się również właścicieli. Wielkość zatrudnienia podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Pomocny w tym wypadku może być kalkultor, który znajduje się na tej stronie [kliknij tutaj].
Ponadto, należy również pamiętać o rozróżnieniu przedsiębiorstw za względu na powiązania kapitałowo - osobowe. W tym zakresie wyróżniamy:
To każde przedsiębiorstwo za wyjątkiem partnerskiego i powiązanego.
2. Przedsiębiorstwo partnerskie:
To przedsiębiorstwa, które pozostają w takim związku, że przedsiębiorstwo działające na rynku wyższego szczebla posiada (samodzielnie lub wspólnie z jednym lub kilkoma przedsiębiorstwami powiązanymi) 25% lub więcej kapitału lub praw głosu innego przedsiębiorstwa działającego na rynku niższego szczebla.
Za przedsiębiorstwa partnerskie nie uważamy:
„aniołów biznesu”, uczelni wyższych, ośrodków badawczych nienastawionych na zysk, inwestorów instytucjonalnych, regionalnych funduszy rozwoju, a także niektórych samorządów lokalnych
3. Przedsiębiorstwa powiązane:
To przedsiębiorstwa, które pozostają w następującym związku:
a) przedsiębiorstwo posiada większość praw głosu w innym przedsiębiorstwie jako udziałowiec, akcjonariusz lub członek
b) przedsiębiorstwo ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innego przedsiębiorstwa
c) przedsiębiorstwo ma prawo wywierać dominujący wpływ na inne przedsiębiorstwo, zgodnie z umową zawartą z tym przedsiębiorstwem lub postanowieniami w jego statucie lub umowie spółki
d) przedsiębiorstwo, będące udziałowcem, akcjonariuszem lub członkiem innego przedsiębiorstwa kontroluje samodzielnie, zgodnie z umową z innymi udziałowcami, akcjonariuszami lub członkami tego przedsiębiorstwa, większość praw głosu udziałowców, akcjonariuszy lub członków w tym przedsiębiorstwie.
Przedsiębiorca może być powiązany z nieograniczoną liczbą innych przedsiębiorstw. Analiza powiązań powinna więc również dotyczyć dalszego stopnia, tj. poprzez kolejne podmioty. Dlatego też możemy wyróżnić kolejne typy powiązań:
2. pośrednie – powiązanie występuje za pośrednictwem trzeciego podmiotu, tj.
Kwestia ustalenia statusu MŚP dla grupy producentów rolnych jest więc kwestią, która może zająć trochę czasu. Oprócz zebrania takich danych, jak roczny obrót bądź roczna suma bilansowa (w tym zakresie można wybrać albo jedno albo drugie), należy również pamiętać o przeanalizowaniu relacji właścicielskich w różnych przedsiębiorstwach czy przeliczeniu etatów na pełne jednostki.