Co warte podkreślenia już na wstępie, nowopowstałe grupy producentów rolnych nie będą w pełni tożsame z grupami, które obecnie funkcjonują na rynku. Składa się na to szereg zapisów, które można usystematyzować w następujący sposób:
Grupę producentów rolnych, chcącą ubiegać się o dofinansowanie z tytułu działania Tworzenie grup i organizacji producentów objętego PROW 2014 – 2020, nie będą mogły tworzyć osoby prawne. W skład takiej grupy muszą więc wchodzić wyłącznie pojedynczy producenci rolni. Producenci ci muszą posiadać minimum jednoroczną historię w zakresie działalności rolniczej. Zapis ten wyłącza jedynie rolników, którzy przejęli w całości gospodarstwo rolne w roku poprzedzającym powstanie grupy producentów rolnych, a także beneficjentów – również tych potencjalnych (tj. tych, którzy złożyli wniosek o przyznanie pomocy) – działania Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników.
Członek grupy producentów rolnych, która będzie ubiegać się o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup i organizacji producentów objętego PROW 2014 – 2020, nie może posiadać „przeszłości” w takich grupach, które po pierwsze były utworzone dla tej samej kategorii produktu, oraz po drugie które korzystały z dofinansowania z działań PROW 2007 – 2013, jak Grupy producentów rolnych, Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw czy Zwiększanie wartości dodanej produkcji rolnej i leśnej. Te dwa wspomniane powyżej kryteria eliminują możliwość dofinansowania również w przypadku, gdy producent rolny był członkiem grupy producentów rolnych utworzonej dla kategorii ziarno zbóż lub nasiona roślin oleistych, a nowopowstała grupa będzie zajmować się wytwarzaniem i sprzedażą ziaren zbóż lub nasion roślin oleistych łącznie.
Grupa producentów rolnych powstała po dniu 1 stycznia 2014 roku, której uznanie nastąpi przez Agencję Rynku Rolnego na podstawie złożonego biznesplanu [procedura uznawania przez ARR znajduje się tutaj: kliknij tutaj], będzie mogła starać się o dofinansowanie w ramach działania Tworzenie grup i organizacji producentów objętego PROW 2014 – 2020 pod warunkiem, że:
Ten ostatni zapis jest z pewnością wynikiem dużej ilości grup drobiarskiej, które korzystały ze wsparcia w ramach działań objętych PROW 2007 – 2013, a w szczególności z tytułu działania Grupy producentów rolnych.
Nakierunkowanie natomiast na działania i inwestycje ma przyczynić się do poprawy konkurencyjności wśród podmiotów występujących na rynku rolnym. Rozbudowa zaplecza produkcyjnego, zakup nowych maszyn i urządzeń bądź rozwijanie umiejętności członków grupy producentów rolnych poprzez szkolenia mają stanowić bazę konsekwentnego rozwijania takiej grupy. Bardzo ważną kwestią w tym zakresie jest również pilnowanie harmonogramu wynikającego ze złożonego biznesplanu. Brak realizacji wytyczonego w tym dokumencie działania będzie stanowiło obniżenie przysługującej płatności (więcej o pomniejszeniach kwotowych poniżej).
Takie działanie można więc porównać chociażby do Planu Działania do Uznawania, który jest wiążący dla grupy owocowo – warzywnej czy – abstrahując od rolnictwa – do listy zadań. Grupa producentów rolnych musi więc pisemnie zawrzeć informację, że np. w grudniu 2016 roku Członkowie Grupy będą uczestniczyć w szkoleniu dot. bezpiecznego dla środowiska stosowania środków ochrony roślin,a w lipcu 2017 roku Grupa zakupi kosz przyjęciowy.
Na powyższym schemacie zostały rozpisane warunki, co do których grupa producentów rolnych będzie mogła otrzymać odpowiednią ilość punktów przy naborze dla działania Tworzenie grup i organizacji producentów objętego PROW 2014 – 2020. Im wyższa ilość punktów, tym wyżej grupa będzie na liście kolejności przysługiwania pomocy, a to z kolei przełoży się na szybsze wsparcie.
W praktyce wygląda to następująco:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością utworzona dla kategorii świnie żywe, prosięta, warchlaki, mięso wieprzowe: świeże, chłodzone, mrożone otrzyma 3 punkty. Z kolei grupa producentów rolnych działająca w formie spółdzielni, w skład której będzie wchodziło 10 wspólników, oraz która uzyska wpis dla kategorii bydło żywe: zwierzęta rzeźne lub hodowlane, mięso wołowe: świeże, chłodzone, mrożone, uzyska 10 punktów.
Minimalna liczba punktów, od których będzie rozpatrywany wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania Tworzenie grup i organizacji producentów objętego PROW 2014 – 2020, wynosi 2 punkty.
Procedura rozpatrywania przedmiotowego wniosku o przyznanie pomocy również uległa zmianie w porównaniu z naborem z PROW 2007 – 2013. Istotnym punktem jest kwestia naboru – podczas realizacji działań objętych PROW 2014 – 2020 Prezes ARiMR będzie ogłaszał rekrutację na działanie Tworzenie grup i organizacji producentów objętego PROW 2014 – 2020 w konkretnym terminie, tak jak ma to miejsce dla działania Modernizacja gospodarstw rolnych czy Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników.
Poniżej został przedstawiony harmonogram działań związanych z przedmiotowym wnioskiem.
Szczególnie ważną informacją w przedmiotowym projekcie rozporządzenia jest zapis, że grupa producentów rolnych może złożyć wniosek o przyznanie pomocy tylko jeden raz i to podczas pierwszego naboru następującego po uznaniu grupy przez Agencję Rynku Rolnego. Podczas późniejszych rekrutacji nie będzie takiej możliwości.
Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu pomocy na kolejne 5 lat działalności, grupa producentów rolnych będzie mogła złożyć wniosek o przyznanie płatności za dany okres działalności. Na tym dokumencie z pewnością trzeba będzie dokonać rozróżnienia na wartość sprzedaży produktów do odbiorców:
Zweryfikowany przez ARiMR wniosek o płatność będzie podlegał kontroli administracyjnej, jak i kontroli na miejscu (w pierwszym i piątym roku działalności kontrola ta jest obligatoryjna, w pozostałych natomiast fakultatywna). Po zakończeniu wszelkich procedur grupie producentów rolnych będzie przysługiwać dotacji liczona od wartości udokumentowanych rocznych przychodów netto w wysokości:
Maksymalna kwota dotacji w każdym roku działalności grupy producentów rolnych nie może przekraczać 100 tys. euro.
W przypadku, gdy beneficjent działania Tworzenie grup i organizacji producentów objętego PROW 2014 – 2020, w danym roku działalności:
Dobra współpraca, nastawienie na rozwój, systematyczność i determinacja – tymi słowami można najprościej opisać funkcjonowanie grupy producentów rolnych, która będzie starała się o pomoc finansową z tytułu działania Tworzenie grup i organizacji producentów objętego PROW 2014 – 2020. W porównaniu z beneficjentami działania Grupy producentów rolnych objętego PROW 2007 – 2013, kwestia zawiązania, organizacji i funkcjonowania grupy producentów rolnych wydaje się trudniejsza, niemniej jednak profity będą zdecydowanie lepsze i przede wszystkim wyższe niż przy jakimkolwiek wcześniejszym działaniu ukierunkowanym na tego typu grupy.